loader image

Koncepcja architektoniczno – budowlana budowy Domu Kultury w Ursusie

Warszawa, ul. Gierdziejewskiego
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa dzielnica Ursus

Termin opracowania:
2021 r.

Autorzy:
Arch. Anna Maląg
Arch. Marta Maląg

Konsultacja akustyczna:
Radosław Smoliński

Obiekt posiada trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Obiekt usytuowany jest elewacją frontową do projektowanej otwartej przestrzeni publicznej, zgodnie z planem miejscowym.

Zwrócono również dużą uwagę na to, aby zaprojektowany budynek wpisywał się stylistycznie w sąsiadującą architekturę pofabryczną oraz urbanistycznie w powstające nowe osiedla mieszkaniowe.

Główną ideą przy projektowaniu było uzyskanie budynku przyjaznego, funkcjonalnego, budynek zaprojektowany został w kształcie litery „L”.
Dom Kultury jest miejscem spotkań dla mieszkańców Dzielnicy Ursus w celu krzewienia kultury szeroko pojętej.
Głównym trzonem budynku są dwie sale widowiskowe i one decydują o kształcie budynku.
Pierwsza i druga kondygnacja budynku powiązana jest z Salą Widowiskową Wielofunkcyjną oraz Salą Kina Studyjnego, holami i kawiarenką oraz galerią obrazów.

Sala Widowiskowa przewidziana jest dla 500 widów. Sala Widowiska będzie miała przede wszystkim charakter muzyczny, odbywać się będą różnego rodzaju koncerty.

Druga Sala Kina Studyjnego przeznaczona jest dla 150 widzów, poza projekcjami kinowymi odbywać się tu będą mniejsze imprezy dla dzieci.

Pozostałe funkcje Domu kultury zaprojektowane są na drugiej i trzeciej kondygnacji: kompleks muzyczny na drugiej kondygnacji, kompleks plastyczny i teatralny na trzeciej kondygnacji.

Kondygnację podziemną zajmuje garaż i pomieszczenia techniczne.

Obiekt posiada piątą elewację – dachy płaskie.

Nad salą wielofunkcyjną i sceną (wyższą częścią dachu) zaprojektowano miejsce na urządzenia fotowoltaiczne.

Nad niższą częścią budynku zaprojektowano dach zielony z możliwością sadzenia roślinności ekstensywnej i wykonania tarasu do spotkać organizowanych przez DK ze sceną.

Powierzchnia użytkowa nadziemna 5 677,28 m²
Powierzchnia użytkowa podziemna 2 178,52 m²